Tüketiciler derneği “özel okullara ödenen ücretler geri ödenmeli” açıklamasını yaptı

0 26

Pandemi döneminde uzaktan eğitime geçen özel okullar ile ilgili Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, açıklamalarda bulundu.

Mahmut Şahin, yaptığı açıklama uzaktan eğitime geçen özel okullardaki uzaktan eğitimin hukuki karşılığının ücret iadesi olduğunu vurguladı. Ailelerin özel okullarda daha iyi eğitim olduğunu düşünerek bu yüzden tercih ettiklerini ifade eden Şahin okulların kapatılmasıyla yeterli eğitimin alınmadığını belirtti.
Ödenen bedellerin okul ortamı için geçerli olduğunu söyleyen Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

“Veliler çocuklarını özel okula yazdırmasının sebebi özel okullarda eğitimin daha iyi olması, dersliklerin, yemekhanelerinin, korumasının, özel güvenliğinin olması ve oyun alanlarının daha fazla olmasından dolayı tercih ediyorlar. Bu demek oluyor ki veliler tarafından ödenen bedel okulun ortamınadır. Okulların pandemi sebebi ile kapatılması üzerine uzaktan eğitime geçtiler ve veliler yüz yüze eğitim için o bedeli ödemiş olmasına rağmen o çocuk okula gidemedi. Bunun hukuki olarak bedeli velilerin ödediği paraların geri iadesidir. Bir çok veli hakem heyetine müracaat ederek iadeler almaya başlayınca özel okullar Milli Eğitime baskı yapmaya başladılar ve bir görüş yazısı istendi. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da bu özel eğitimle alakalı birimden bir yazı gitti. Yani dendi ki uzaktan eğitim, yüz yüze eğitimin yerini tutar dendi.”

Birçok velinin henüz hukuki işlem başlatmadığına değinen Şahin, özel okullara öğrencilerini yollayan velilere hukuki süreç başlatmaları gerektiğini belirterek açıklamalarını tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.