HDP hazine yardımının kesilmesinden endişe duyuyor

0 84

Kurulduğu ilk günden itibaren terör örgütü PKK ile arasındaki ilişkiyi gizlemeyen HDP hakkında çeşitli soruşturmalar açılırken bazı belediye başkanları tutuklanarak görevlerinden alınmış ve yerine kayyumlar atanmıştı.

Son günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP’nin tamamen kapatılması yönünde üst üste çağrılar yaparken bu konuda henüz resmi olarak bir açıklama yapmayan AK Parti ise parti kapatma yerine milletvekilliklerinin düşürülmesi ve Hazine yardımının kesilmesi gibi seçenekleri işaret etti.

Bu tartışmalar devam ederken HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’dan açıklamalar geldi.

Pervin Buldan kendilerine destek veren medyaya verdiği röportajda Hazine yardımlarının kesileceğine dair ortaya atılan iddialara ilişkin şunları söyledi;

“Bazıları kabul etmek istemese de Türkiye’nin üçüncü büyük partisiyiz ve kazandığımız seçimle Hazine yardımını hak ettik. Bu yardımı bize kimse bahşetmedi biz hakkımızla kazandığımız bir şeyden bahsetmiyoruz. Yasalarda ve Anayasa’da ne hükmedilmişse onu uyguluyorlar, diğer partilere de bize de. Kanunlarda açık ve net olarak belirtilen bir partinin Hazine yardımı alabilmesi için bir seçimde yüzde 10 seçim barajını geçebilmesi, parlamentoda grup kurması gerekiyor. Bunların hepsi de biz de mevcut. Türk halkının bize verdiği destekle, oylarla hazine yardımını elde ettik ve bu bizim hakkımızdır” dedi.

HANGİ SİYASİ PARTİ HAZİNE’DEN NE KADAR ALIYOR

Siyasi partilerin 10 Ocak’a kadar hesaplarına yatması beklenen Hazine yardımları şöyle sıralanıyor;

  • AK PARTİ: 209 MİLYON 204 BİN TL
  • CHP: 111 MİLYON 369 BİN TL
  • HDP: 57 MİLYON 550 BİN TL
  • MHP: 54 MİLYON 588 BİN TL
  • İYİ PARTİ: 48 MİLYON 979 BİN TL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.