Öz yeğenine cinsel istismarda bulunan amca cezaevinden davullu zurnalı tahliye oldu

0 59

5 Temmuz 2020 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde meydana gelen olayda İsviçre’de yaşayan 17 yaşındaki Z.Ç., tatil için dedesinin Kızıltepe’deki evine geldi.
İddialara göre İsviçre’den dedesinin yanına tatile gelen Z.Ç., burada amcası Osman Ç. tarafından 2 gün boyunca cinsel istismara uğraması üzerine durumu ablasına anlatarak birlikte polis merkezine giderek amcası hakkında şikayette bulundu. Şikayet üzerine Osman Ç. polis gözaltına alındıktan sonra emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi.

Osman Ç. çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldıktan 2 ay sonra mahkemeye gönderilen Adli Tıp Kurumu raporunda Osman Ç.’nin odasında sperm örnekleri ve mendilde de Z.Ç.’ye ait kan örnekleri tespit edildi. Bunun üzerine tekrar gözaltına alınan Osman Ç., çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Osman Ç. cezaevinde tutuklu bulunurken 4 ay sonra 13 Ocak 2021 tarihinde ilk kez hakim karşısına çıktı. Osman Ç.’nin yargılandığı Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada, Osman Ç.’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Osman Ç., kapıda yakınları tarafından davul zurna ile karşılandı. Kararı duyan Z.Ç. ise intihara kalkıştı.

Mahkemenin verdiği bu karara Z.Ç’nin avukatı ve Mardin Kadın Hakları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Dilan Koç itiraz edeceklerini ve Osman Ç.’nin hak ettiği cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağını açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.