Felçli hastanın gözaltına alındığı iddiası yalan çıktı

0 37

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ve internet üzerinden yayın yapan haber sitelerinde Aksaray’da felçli ve yatalak olan bir hastanın nafaka borcunu ödemediği için otobüsten indirilerek gözaltına alındığı haberleri çalkalanmıştı. Bu haberlerin özellikle sosyal medyada infial yaratmasının ardından Aksaray Valiliği’nden yazılı bir açıklama yapıldı.

Aksaray Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada “18 Şubat 2021’de Aksaray-Konya karayolu Eşmekaya karakolu önünde Eskil İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yol kontrol uygulaması yapıldığı sırada Erzurum’a giden yolcu otobüsünün durdurulduğu ifade edilen açıklamada, araçtakilerin kimlik kontrolünün yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, yolcuların tamamına yapılan kimlik sorgulamasında E.C’nin, “aranan kişiler” arasında bulunduğunun tespit edildiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Şahsın ‘nafaka hükümlerine uymama’ suçundan arandığı tespit edilmiştir. Şahıs ve yanında bulunan eşi ile yapılan görüşmede şahsın bedensel engelli (felçli) olduğu anlaşılmış, durum nöbetçi Cumhuriyet savcısına bildirilmiştir. Cumhuriyet savcısı tarafından şahsın engelli olması nedeniyle sağlık ekiplerince hastaneye sevk edilmesi, 19 Şubat 2021 günü Cumhuriyet savcısı tarafından işlemlerinin yapılacağı talimatı alınmıştır. Sorgu sisteminde ‘aranan kişiler’ konumunda bulunan şahıs, sağlık ekipleri tarafından Eskil Devlet Hastanesine sevk edilmiş olup, işlemleri jandarma personeli refakatinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan uygulamada adli makamlarımız ve emniyet güçlerimiz, kanunlar çerçevesinde görevlerini yerine getirmiş, herhangi bir gözaltı işlemi yapılmamıştır. İlgili şahsın sağlık durumu da göz önünde bulundurularak gerekli hassasiyet sergilenerek, dikkatli bir şekilde işlemleri gerçekleştirilmiştir.”

Öte yandan E.C’nin, 112 Sağlık ekiplerince sedye ile hastaneye getirilmesi, hastanenin güvenlik kameralarınca kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.