Koronavirüs taşıyan anne ve kızı taziyeye katıldı

0 14

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde meydana gelen olayda İ.A. rahatsızlanınca hastaneye giderek kendisine test taptırdı. İ.A.’nın yapılan test sonucunda mutasyonlu virüse yakalandığı belirlenerek kendisinin irtibatlı olduğu kişileri bildirmesi istendi. İ.A ekiplere sadece eşi F.A. ile temasta bulunduğunu söylemesi üzerine evinde izole edilmesi istendi.

Evinde tedavisine devam edilen İ.A.’nın başka köylerde yaşayan annesi A.A ve ikiz kardeşi N.A.’da rahatsızlandı.

A.A. ve N.A. bir taksi ile hastaneye giderek yaptırdıkları test sonucunda kendilerinin de koronavirüs testleri pozitif çıktı. Tedavi altına alınan anne ve kız yetkililere taksiciden başka kimseyle temasları olmadıklarını öne sürdü.

Fiialasyon ekipleri taksi şoförüne ulaşarak görüştüklerinde taksi şoförü anne ve kızının araç içerisinde bir cenazeye katıldıklarını konuştuklarını duyduğunu söylemesi üzerine anne ve kızın cenazede temas ettiği 25 kişi test yapılarak takip altına alındı.

Konu hakkında açıklama yapan Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, koronavirüs hastalarının temaslı kişileri gizlemesinin toplum sağlığı açısından büyük risk olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Koronavirüs test sonuçları negatif çıkan kişilerin bu durumu gizlemelerinin doğurduğu sonuçları bu vakada da gördük. Test sonucu negatif çıkan bir vatandaşımız ailesi ile temaslı olduğunu gizliyor. Eşinin de test sonucunun pozitif çıkmasının ardından bu vatandaşlarımızın annesi ve kız kardeşi de rahatsızlanarak hastaneye taksiyle gidiyor ve taksiciden başka kimseyle temaslı olmadıklarını söylüyor. Ama taksicinin beyanı sayesinde bir cenazeye katıldıklarını öğreniyoruz. Ve bunun öğrenince cenazeye katılan her vatandaşımızı fiilasyon ekiplerimiz takibe alıyor. Temaslı olan kişilerin özellikle söylenmesini tüm vatandaşlarımızdan istirham ediyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.