Thodex soruşturmasında gözaltına alınanlar serbest bırakıldılar

0 45

Thodex dolandırıcılığından gözaltına alınan 62 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirilerek savcılık tarafından ifadeleri alındı. Savcılık tarafından ifadeleri alınan 6 şüpheli “Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” ve “Suç örgütü kurma” suçlarından tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti.

62 şüpheli arasında bulunan 22 şüpheli hakkında da savcılık tarafından ifadeleri alındıktan sonra “Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” ve “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” suçlarından ‘Yurt dışına çıkmamak’ şeklindeki adli kontrol talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Savcılık, ifadelerinin alınmasının ardından 34 şüpheliyi de serbest bıraktı.

22 şüphelinin Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapılan sorgularının ardından haklarında “Yurt dışına çıkmamak” şeklinde adli kontrol tedbiri uygulayarak serbest bırakılmasına karar verdi.

Savcılık tarafından tutuklanma talebiyle sevk edilen 6 şüpheli hakkında ise, “Suçun kanunda öngörülen ceza miktarının üst sınırları, kanun koruyucu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin son kanun değişiklikleri ile tutuklama hususunda belirtilen tutum ve içtihatları” dikkate alarak, tutuklama talebinin ayrı ayrı reddine karar verdi. 6 şüpheli de “Yurt dışına çıkmamak” şeklindeki adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında, firari CEO Faruk Fatih Özer’in kardeşleri Güven Özer ve Serap Özer’in de aralarında bulunduğu 10 şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor. Söz konusu 10 şüphelinin önümüzdeki günlerde adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.