Sahte BM Savcısı tutuklandı

0 33

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde meydana gelen olayda Halil Baki Çeken kendisini çevresine savcı olarak tanıtarak üzerinde Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi kimlik kartıyla Acıpayam İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyarete gitti.

İlçe Emniyet Müdürlüğü ziyareti esnasında kendisini BM savcısı olarak tanıtan Çelen’in konuşmasında şüphelenen polislerin yaptığı incelemede Çelen’in aslında lise mezunu olduğu, daha önce İstanbul’da birçok otelde bulaşıcılık yaptığı belirlenirken daha önce yüksekokul imtihanlarını kazanamadığı tespit edildi.

Acıpayam İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan Halil Baki Çelen sevk edildiği adliyede unvan gaspı ve evrakta sahtecilik suçlamasıyla tutuklanırken kendisine ait hayat hikayesine bazı internet sitelerine haber yaptırdığı saptandı.

Haber sitelerinde Çelen’in kendisi hakkında ‘İnek parasıyla okudu. Birleşmiş Milletlerin en genç savcısı oldu’ haberleri yaptırdığı, bazılarında ise Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdiği, ardından Norveç Oslo Üniversitesi’nde lisansını tamamladığı, Antalya Bölge Adliye Mahkemesinde ise stajını yaptıktan sonra da BM’nin Cenevre ofisinde iltica davalarının takibine ilişkin operasyonları yürütmekle yükümlü ekipte görevlendirilmek üzere tayin edildiğini, buradaki görevinin ardından da son olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne bağlı Lahey Uluslararası Adalet Divanı’nda savcı olarak çalıştığını kendi sözleriyle yaptırıp, sosyal medya hesaplarından duyurduğu anlaşıldı.

Çelen’in aynı zamanda tanınmış hukukçu ve bürokratları ziyaret ederek birlikte çektirdiği ve bu çekilen fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştığı öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.