Başörtülü akademisyene saldıran kişi tutuklandı

0 59

Nişantaşı’nda bir parkta kız arkadaşıyla birlikte oturup sohbet eden İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) öğretim görevlisi olan Neşe Nur Akkaya ve arkadaşı başörtüleri nedeniyle sözlü saldırıya uğramıştı.

İddialara göre Eray Çakın parkta arkadaşlarıyla sohbet ederken Neşe Nur Akkaya ve kız arkadaşına “Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa’ya gidip oturun.” ifadelerini kullanması üzerine bir anda neye uğradığını şaşıran Neşe Nur Akkaya ve arkadaşları, “Rahatsız oluyorsan, sen gidip başka bir yerde oturabilirsin.” diyerek Eren Çakın’a tepki göstermişti.

Neşe Nur Akkaya’nın kendisine cevap vermesi üzerine Eray Çakın elindeki termos bardakla Neşe Nur Akkaya’ya vurmaya başladı. Neşe Nur Akkaya aldığı darbeler yüzünden yere yığılarak kısa bir baygınlık geçirirken araya girmeye çalışan Akkaya’nın arkadaşı da darbelerin hedefi olmuştu.

Parkta bulunan vatandaşlar Neşe Nur Akkaya’ya saldıran Eray Çakın’a müdahale ederek durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirmişti. Hastaneye kaldırılan Akkaya, darp raporu alarak daha sonra Çakın’dan şikayetçi olmuştu.

Polis ekipleri tarafından gözaltına alınan Eray Çakın polis merkezinde verdiği ifadesinden Neşe Nur Akkaya’ya saldırdığını ve nefret söylemlerinde bulunduğunu itiraf etti. Arkadaşları ve diğer görgü tanıkları da saldırıya şahit olduklarını söyledi.

Polis merkezinde işlemleri tamamlanan Eray Çakın, sevk edildiği mahkemede “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “aşağılama” ve “silahla kasten yaralama” suçlarından tutuklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.