Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

0 54

 

Aracıyla trafiğe çıkacak olan kişilerin zorunlu olarak yaptırması gereken sigorta çeşidi zorunlu trafik sigortası olarak adlandırılır. Bu sigorta yaptırılmadan trafiğe çıkmak ceza almak anlamına gelmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Karşılıyor?

Trafik sigortası olan kişiler yaptıkları kazalarda karşı tarafın aracında ya da kendisinde hasar oluşması durumlarını karşılayan bir sigortadır. Yapılan sigortaların her biri farklı teminatlara sahiptir. Teminatlar ödenilen sigorta poliçe tutarına göre değişkenlik gösteriyor. Genel olarak karşı tarafın bedeni hasar görmesi, ölmesi ve tedavi görmesi gibi masrafları karşılarken, araçla ilgili olarak da aracın manevi zararı ve hasarı karşılanmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yenilemesi

Bu sigorta her yıl yenilenmesi gereken sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası yapılmamış olan araçlar trafiğe çıkamazlar. Bu yasağa uymayan araç sahiplerinin ehliyetlerine el konulur. Trafik polislerinin çevirmesinde zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçlar tespit edilebildiği gibi araç muayenesi yapılırken de trafik sigortası kontrol ediliyor. Sigortası olmayan araçlar anlaşıldığında trafik şubesinin otoparkına araçlar yönlendirilir. Trafik sigortasını yaptıran kişiler araçlarını tekrar alabiliyorlar. Ayrıca araç sigortasıyla beraber cezada ödemeleri gerekiyor. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için her yıl düzenli olarak zorunlu trafik sigortasını yenilemelisiniz.

Zorunlu Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi

Hasarsızlık indirimi trafiğe çıkan aracın hasar görmemesi ve ruhsat sahibinin bazı özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Aracına sigorta yaptıran kişiler 1 yıl içerisinde kazaya karışmadığı durumlarda gelecek yenileme zamanında hasarsızlık indiriminden yararlanır. Kaza yapan ve sürekli hasar gören araçlar için ise sürücüler zorunlu trafik sigortasını daha yüksek primlerle yenilerler.

Trafik Sigortasını Uygun Fiyatlarda Yenileme

Teminatları aynı olmasına rağmen bazı sigorta şirketleri daha uygun fiyatlarda prim uygulaması sunmaktadır. İnternet siteleri üzerinde bulunan sigorta şirketleriyle görüşerek en uygun olan trafik sigortası şirketine ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.