Borçlu Olanlar ve emekliler kredi çekebilir mi ?

Borçlu Olanlar ve emekliler kredi çekebilir mi ?

0 61

En baştan belirtmek gerekiyor bir bankadan kredi çekilmiş ise ve bu kredi borcu belli aralıklar ile ödenmiyorsa bu bir dezavantajdır. Bankadan ikinci bir kredi çekilmek istendiğinde hangi banka olursa olsun bu talebi kesinlikle reddeder. Bir önceki borcun düzensiz ödeniyor olması bireyin ikinci bir talepte bulmasına ve bu talebinin olumlu karşılanmasına olanak tanımamaktadır. Bu olumsuz durumla karşılaşmamak için ve mağduriyet yaşamamak için borçlunun bankadan çekmiş olduğu krediyi belir bir düzene oturtarak ödemeye gayret etmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz günlerde BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) yeni bir düzenleme yayınladı. Artık bu yeni düzenleme ile bir takım borçlu olan kişilere bankalardan kredi çekme yolu açılmış oldu.

BDDK’NIN YENİ DÜZENLEMESİ TAM OLARAK NEDİR ve BORÇLU KİŞİ İÇİN DOĞRU ANLAŞILMASI GEREKEN NEDİR?

Borçlu borcunu bankaya düzenli ödeyememesi veya borçlunun borcunu hiç ödeyememesi üzerine BDDK’nın yeni bir düzenleme yoluna başvurması ve borçluyu bir nebzede olsa rahat nefes aldırma kararıdır. Bu yeni karar ile borçlu ve banka arasında yapılan sözleşmede kolaylık sağlama yoluna gidebilme, faiz oranlarında düşüş yaparak borçluya rahat bir ödeme planı uygulama, verilen kredinin ödenecek aylık ödemelerini düşürme ve borç vadesinin uzatılmasını sağlama gibi bir karar söz konusudur. Bu yeni düzenleme ile çekilebilecek kredi bireye nakit bir şekilde teslim edilmeyecek. Bankalardan kredi çeken ve bu kredi borcunu ödeme imkanı kısıtlı olan bireyin hali hazırda bulunan o borç sıkıntısında verilecek.

EMEKLİLERİN KREDİ ÇEKME DURUMU NASILDIR?

Emeklinin kredi çekme durumunda önemli olan hangi bankadan aylık emekli maaşını aldığıdır. Atılan yeni adımlar ile beraber emekli bir kişi hangi bankadan maaşını alıyorsa o bankadan en fazla 40-45 bin tl az faizli veya 0 faizli kredi çekebilir. Çekilen krediyi emekli her ay gidip ödeme zorunluluğuna sahibi değil çünkü maaşını aldığı banka kredi borcunu otomatik olarak keser. Maaşının hesabına yattığı gün banka kendi aylık borcunu çeker ,borç dışında emeklinin ne kadar parası kaldıysa otomatik olarak maaş hesabına aktarır.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.