Eğitim Kredisi nasıl alınır, kimlere verilir, hangi bankalar verir?

Eğitim Kredisi nasıl alınır, kimlere verilir, hangi bankalar verir?

0 27

 

Kredi imkanına sahip olmak için illa da en az 10 yıllık meslek hayatını geride bırakmış olmak gerekmiyor. Özellikle ikamet ettiği şehrin dışında bir okul kazanmış geleceğin meslek sahibi her üniversite öğrencisi zaman zaman geçinmekte ve okumakta zorluk yaşayabilmektedir. İşte böyle durumlarda bankalar giriyor devreye ve istikbalini inşa etmeye çalışan tüm öğrenciler için eğitim kredisi imkanları sunmaya başlıyor. Burada tek kıstas kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ki zaten üniversite eğitimi için başlangıç yaşı da genellikle 18 ile 20 yaş arasında değişmektedir.

Eğitim Kredisi için gerekli şartlar nelerdir?

Her banka kendi kararları dahilinde faiz oranları uygular ve eğer birey bu kredilerden yararlanmak istiyorsa kampanyaları takip etmelidir. Ama genel olarak aranan şartlar:

T.C. vatandaşı olması
18 yaş sınırını geçmiş olması
Kredi notunun düşük olmaması,
En az 3 aylık sigorta girişinin önceden yapılmış olması,
En az 1 teminat gösterebilmesi,
Gelir sahibi olmayanlar için taşınmaz mülkün ipotek belgesi gerekir.

Kredi almayı kolaylaştıran şartlar ise:
Aile üyelerinden en az birinin düzenli bir maaş aldığına dair belge ve Staj ya da yarı zamanlı bir çalışma varsa buna dair işyerinden alınan evrak işinizi kolaylaştıracaktır.

Hangi bankalar Eğitim Kredisi vermektedir?

Bankalar arası rekabetin artması sonucu müşteri kaybetmek istemeyen, tam tersi portföyünü genişletmek isteyen bazı bankalar öğrenciler için de kredi imkanı sunmaya başlamışlardır. Bu akımın en güçlü liderlerinden biri olan Ziraat Bankası nüfus cüzdanı, başvuru formu ve öğrenci belgesi ile birlikte 36 aya kadar vade yaparak tüm öğrencileri desteklemektedir. Ayrıca özel sermayeli bankalar olan Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Odeabank ve ING Bank da tıpkı Ziraat gibi eğitim ve ihtiyaç kredileri sunmaktadır. Yapı Kredi, 48 ay vade ile 50.000,00 TL’ye kadar kredi verebiliyorken diğer bankalar 30.000,00 TL’ye kadar yine 48 ay vade seçeneği ile öğrencilerin her bakımdan yanında olmaya devam etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.