Visa Kart ile Master Kart Arasındaki Fark Nedir?

Visa Kart ile Master Kart Arasındaki Fark Nedir?

0 59

 

Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan elektronik ödeme sistemlerinin başında gelen Visa Kart ve Master Kart’lar milyarlarca kişinin kullandığı vazgeçilmez bankacılık ürünlerindendir. Nakit akışını kısıtlayan ve cüzdanınızda para yerine kart olmasını sağlayan bu sistemlerin birbirinden farklı özellikleri vardır. Banka müşterilerinin merak ettiği konulardan birisi olan Visa ve Master Kartların farkları nelerdir sorusuna yazımızda cevap bulabileceksiniz. Öncelikle belirtmek isteriz ki, bankalardan kredi kartı başvurularında bulunmak için kredi notunun istenen değerde olması gerekmektedir. Bu Visa ve Master Kartlar için aranan ortak özelliktir. Peki bu kartların ne gibi farklı özellikleri vardır, bu konuya değinelim.

Genel anlamda ödeme sistemleri bazında Visa ve Master Kartların umumi bir farkı yoktur. Her iki elektronik ödeme sistemini de alt yapısında barındıran bankalar, servis sağlayıcılarına göre bir tercih yapmaktadır. Dünya çapında 160 ülkede teknolojik donanımlı alt yapıları ile dikkat çeken bu elektronik ödeme sistemleri, aynı zamanda kredi kartları ve hesap kartları olarak kategorilendirilmektedir. Banka ürünlerinden olan bu elektronik kartların Visa veya Master kart özelliği barındırması, taksit sayısını, ödeme kolaylıklarını ve diğer avantajları etkilemez. Sadece alt yapılarının farklı olması nedeniyle servis sağlayıcılarından aldıkları donanımsal özellikleri ve yazılımsal özellikleri farklıdır. Buna somut bir örnek verecek olursak, her birimizin kullandığı sim kartları örnek gösterilebilir. Bir cep telefonu operatörünün sim kartının, başka bir cep telefonu operatörünün kartından farklı olması durumu bu konuyu anlayabilmeniz için verebileceğimiz bir örnektir.

Visa veya Master Kartlar için bankalara yapılan kredi kartı başvurularının değerlendirilmesinde, Visa veya Master olması önemli değildir. Bu noktada başvurunuzu etkileyecek ana faktör kredi notunuzdur. Kredi notu sorgulama işleminden sonra banka kartınızın ne olduğuna bakmaksızın, sahip olduğunuz kredi notunu önemsemektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.