Arsa Kredisi Alabilmek İçin Yöntem

Arsa Kredisi Alabilmek İçin Yöntem

0 23

 

Bankacılık sektörüne olan ilginin artmasıyla beraber konut, araç ve ihtiyaç kredileriyle beraber pek çok farklı ihtiyaca yönelik kredi olanakları sunulmaya başlanmıştır. Bu kredi seçenekleri arasında arsa kredisi de bulunuyor. Bina yerine arsa almak isteyen kişiler nakit ihtiyacı duymaktadır. İhtiyaca yönelik olarak istenilen nakit parayı bulabilmek için banka kredilerine başvuruluyor. Her konuda müşterilerine kredi olanağı sağlayan bankalar, arsa almak isteyen kişilere de kredi puanı uygun olması durumunda rahatlıkla arsa kredisi çekme olanağı veriyor.

Müşterilerinin arsa kredisi kullanabilmesi için bankaların sunduğu iki farklı yöntem bulunuyor. Tüketiciler bu iki yöntem arasından uygun gördüğüne başvuruda bulunabiliyor. İlk olarak finansal destek olarak arsa kredisi sunuluyor. Bu sistemde arsa kredisi alacak olan kişiler nakit ihtiyaç sıkıntısı yaşayan kişilerdir. Arsa kredisi altında başvuru yapılır. Kredi notu sorgulaması yapılan tüketiciye uygun olması durumunda arsa kredisi kısa süre içerisinde kullandırılıyor.

Arsa almak için yeterli tutarı elinde bulundurmayan tüketiciler, finansal destek alabilmek için bankaya başvurduklarında ikinci yöntem ise alınacak olan arsa ipotek ettirilerek yapılan başvurudur. Arsa tapusu beyan edilerek kredi başvurusunda bulunulmaktadır. Bu sistemin amacı kredi çeken kişinin ödemelerde sorun yaşaması durumunda bankanın arsayı tüketiciden borcuna yönelik almasıdır. Kredi başvurusunda bulunan kişi ödemelerini düzenli olarak yapmadığı zaman banka arsayı tüketicinin elinden almakta ve müşteri bu durumda itiraz edememektedir. Banka ödemelerini garanti altına almak adına böyle bir yönteme başvurur.

Her bankanın arsa kredisi konusunda şartları farklı oluyor. Bazı bankalarda arsa fiyatının yüzde 50 oranında kredi kullanabilirken, bazılarında ise bu oran yüzde 75 olabiliyor. Banka ekspertiz görevlendirerek arsanın değerini öğrenmektedir. Kefilsiz arsa kredisi için vade olanakları da bankalar arasında değişiklik gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.