Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

0 26

 

Bugün hem kirada oturan insanlar hem de ev sahibi olup da yeni bir ev satın almak isteyen insanlar bankalardan konut kredisi almaktadır. Sadece ev almak isteyen insanlar değil araba almak isteyen, eğitim giderleri için elindeki imkânları yetersiz olan kısacası herhangi bir ihtiyacı için bankaların yolunu tutan insanlar, bankalardan kredi talep etmektedir. Bunun için yasal düzenlemeler çerçevesinde kefilsiz kredi hizmeti vermeye yetkili finansal kurumlar bulunmaktadır. Kredi almak isteyen müşteriler kurumların ve bankaların bu hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Parasal olarak ihtiyaçlara binaen kredi veren bu kurumlar aktif olarak çalışmakta ve her türlü kredi imkânını sunmaktadırlar. Yasal düzenlemeler çerçevesinde çalışan kurumların da denetlenmesi devlet kontrolünde olmaktadır. Devlet kontrolü sayesinde yolsuzlukların, haksızlık ve adaletsizliğin önüne geçilmesi sağlanmakta ve müşteriler ile kredi veren kurumlar mağdur olmamaktadır. Özellikle taksitlerini düzenli olarak zamanında ödeyen ve ödemelerinin eksiksiz olarak yapan müşteriler için hiçbir sıkıntı teşkil etmemektedir. Ancak borçlarını disiplinli bir şekilde ödemeyen müşteriler ilerleyen dönemlerde hukuki işlemlerle karşı karşıya gelebilmektedir.

Borçlarına sadık olmayan müşteriler düşük kredi notuna sahip olurlar. Banka ve diğer finansal kurumlar da kredi notu sorgulama sisteminden bu müşterilerin kredi notuna kolaylıkla ulaşabilirler. Düşük kredi notuna sahip olan bireyler diğer banka işlemlerinde de olumsuz cevaplarla karşılaşır güvenilir müşteri olmaktan çıkarlar. Bu şekilde bir başka kredi başvurusu talebi de cevaplanmayan ve acil nakit paraya ihtiyacı olan kişiler farklı yöntemlere başvururlar.

Kanunsuz olarak borç veren ve yüksek faiz oranlarıyla insanları zor duruma düşüren tefecilik sistemi, oldukça tehlikelidir. Devlet denetlemesine tabii olmayan bu kişi ya da kişiler, verdikleri borçların geri ödenmesini garantilemek adına senet düzenleyerek insanları mağdur durumda bırakmaktadır. Aldığım borcu geri öderim diye tefecilerle anlaşan ve tefecilerle iş yapan insanlar ekonomik anlamda da çok zor durumda kalmaktadırlar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.