Geçmeyen Arpacık varsa dikkat edilmeli!

Geçmeyen Arpacık varsa dikkat edilmeli!

0 41

 

Halkın içinde ‘‘arpacık’’ ismiyle bilinmekte olan göz kapağı enfeksiyonunun çok sık bir şekilde gelişiyor olması aslına bakılırsa genel vücut sağlığıyla alakalı da bir bilgi vermiş oluyor. Yetişkinler üzerinde vücut direncinin düşük olmasının yanı sıra aşırı bir şekilde uykusuzluk ile birlikte yorgun olmak arpacık riskini çoğaltmaktayken, söz konusu bu sağlık probleminin çocukluk dönemi içerisinde fazlaca ortaya çıkmaya başlaması ise görme problemlerine de işaret edebilmekte.

Uzman isimler ise yetişkinlerin yanı sıra özellikle de çocuklar üzerinde düzeltilmemiş yüksek seviyedeki hipermetropile astigmat benzerindeki görme bozuklukları mevcutsa, arpacık oluşma riskinin artacağına değinerek bu sağlık probleminin ihmal edilmemesinin gerekli olduğuna vurgu yapıyor. Arpacık ile ilgili tedavinin sıcak kompresli masajla başlamakta olduğunu, düzelme göstermemesi durumunda ise antibiyotikli merhemlerin iyileşmeyle alakalı süreci hızlandırmış olduğunu ifade eden uzman isimler, tedavinin gerçekleşmesi amacıyla arpacığa sarımsak uygulanması benzerindeki kötü yöntemlerden ise kesin bir şekilde uzak durulmasının gerekli olduğunu ifade ediyorlar.

Oluşmasından bakteriler sorumlu durumda bulunsalar da, hastalıkların bazıları da arpacık riskini arttırmış oluyor. Seboreik dermatit’in yanı sıra diyabet ile birlikte rozesea ve lipit yüksekliği mevcut durumda bulunanlarda arpacığın görülme oranının yüksek seviyelerde olduğunu ifade eden uzmanlar, Arpacık’ın akut bir durum olduğuna da değiniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.