Siber dolandırıcılara baskın

0 39

Kurdukları internet sitesi üzerinden izinsiz borsa işlemi, döviz, dijital para alım-satımı yaptıkları tespit edilen ve haklarında şikayet olanlara yönelik İstanbul ve Gaziantep’te düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 22 şüpheliden 19’u gözaltına alındı. Operasyon kapsamında şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 399 bin 750 lira, 39 bin dolar ve 250 Euro ile çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri yaptıkları araştırmalarda şebekenin kurdukları çağrı merkezleri üzerinden müşteri temsilcileri vasıtasıyla ulaştıkları vatandaşları yatırım yapmaya yönlendirerek  mağduriyetlerine sebebiyet verdikleri tespit edildi. Konu hakkında birçok vatandaşın şikayeti üzerine araştırma genişletildiğinde şebeke elemanlarının vatandaşlardan elde edilen gelirleri paravan şirketlere aktarıldığını belirleyen ekipler sabah saatlerinde harekete geçerek eş zamanlı olarak İstanbul’da 21 ve Gaziantep’te bir adrese operasyon düzenledi. Gözaltına alınan 19 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürerken, 3  şüpheliyi yakalama çalışmalarının ise sürdüğü bildirildi.

Sabahın erken saatlerinde özel harekat polisleri Kadıköy Göztepe’de bulunan bir adrese de baskın yapıldı. Operasyon kapsamında bir kişi gözaltına alınırken ikametgahında yapılan aramalar sonrasında bazı dijital materyallere el konuldu.

Operasyon kapsamında şüphelinin internet ortamında herhangi bir işlem yapmaması için mobil jammer kullanıldığı bilgisine ulaşıldı.

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.