Alibaba zor durumda

0 63

Dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden biri olan Çinli  Alibaba’nın faaliyet gösterdiği Hangzhou’nun üst düzey parti yetkilisini disiplin ihlalleri nedeniyle soruşturmaya başladı.

Çin’de ortaya atılan iddialara göre Ant Group ve Alibaba Group Holding’e ev sahipliği yapan şehir olan Hangzhou’nun Parti Sekreteri olan 53 yaşındaki Zhou Jiangyong hakkında parti disiplini ve eyalet yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma açıldı.

Çin’de son günlerde sosyal medyada bazı kullanıcıların iddialarına göre Kasım ayında halka arz yapan Alibaba ailesinin bir fintech şirketinde hisse satın aldığını paylaşırlarken bu paylaşımlarda şirketin adı verilmedi. .

Sosyal medyada bu tarz iddiaların artması ve olayın basına yansımasının ardından Alibaba yaptığı açıklamada halka arz öncesi  kişilerin şirketin hisselerini satın aldığına ilişkin iddiaları reddetti. Halka arz öncesi Çin hükümeti tarafından konulan tüm yönetmeliklere sıkı sıkıya bağlı çalıştıklarını ifade eden Alibaba yöneticileri bu konuda haklarında ortaya atılan iddiaları kabul etmediler.

Basında çıkan haberlerin ardından Alibaba  hisseleri Pazartesi günü Hong Kong borsasında ciddi değer kaybetti. Diğer teknoloji hisseleri artarken Alibaba’daki düşüş  yüzde 3.7 oldu. Hong Kong borsasında işlem gören en büyük 30 şirketin bulunduğu Hang Seng Tech Endeksi, geçen haftaki yüzde 11’lik düşüşün ardından yüzde 2.1 yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.