Fazla kilolarından kurtulmak isterken canından oldu

0 51

112  kilo olan ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde odyometri sekreterliğinde çalışan Tuba Yalçın, fazla kilolarından kurtulmak için mide ameliyatı olmaya karar verdi. Ameliyat olmak için Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin genel cerrahi anabilim dalı öğretim üyesi olan Prof. Dr. A.B.’den randevu alan Tuba Yalçın’a  tetkiklerinin ardından 5 Ağustos’ta doktor A.B. tarafından tüp mide ameliyatı yapıldı. Tuba Yalçın ameliyatın ardından 2 gün sonra taburcu edilirken genç kadında ağrı, ateş ve ishal şikayeti başlaması üzerine kendisine ameliyatı gerçekleştiren doktora giderek durumunu anlattığında iddialara göre doktoru kendisine herhangi bir  problem olmadığı ameliyat sonrası bu tip şikayetleri olacağı söylendi. Yeniden evine dönen Tuba Yalçın, 15 Ağustos’ta yeniden fenalaşınca kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Kızını kaybeden acılı anne Türkan Yalçın, aşırı kilolu olduğunu düşünerek kızının geçen sene Kurban Bayramı’nda diyetle zayıflayamadığı için ameliyat olmak istediğini ve ameliyat için gerekli testleri kendi çalıştığı hastanede testler yaptırdıktan sonra bu testleri Gazi Üniversitesi’nde ameliyatı yapan doktor A.B’ye gösterdiğini ve bu testlere göre kızının ameliyata alındığını belirtti. Anne Yalçın, kızının üniversite hastanesinde ameliyat olduğunu ifade ederek, “Kızım ameliyat sonrasında bana ‘anne yanıyorum mideme bir tane taş oturdu’ diye ağlamaya başlayınca ben de durumu hemşirelere ve asistanlara anlattım. ‘Teyze normal’ dediler. Hastanede iken kızım ishal ve ateş şikayeti olduğu halde doktorlar bunun normal olduğunu söyleyerek kızımı taburcu ettiler” dedi

Evde dikişlerinin alınmasının ardından kızımın kanamaları devam etti diyen anne Yalçın, “Kızımı çalıştığı hastaneye götürdüğümüzde doktor parmaklarıyla karnını kontrol edince dikiş yerlerinden kan fışkırmaya başladı. Bize enfeksiyon kaptığını söyleyerek ameliyat olduğu hastaneye götürmemiz söylendi. Kızımı tekrar ameliyat olduğu hastaneye götürdük ve kızıma orada ‘enfeksiyon yok yarası tertemiz’ dediler. Dikişi açılan yere zımba vurdular. Kızım ağrılarının biraz azaldığını söyleyince eve geldik. Akşam ateşi çıkınca taksi ile hastaneye yetiştirdim. Kızıma hemen kalp masajı yapıp yoğun bakıma aldılar. Bana kızını ‘Niye önceden getirmediniz’ dediler. Enfeksiyon nedeniyle organları iflas etmiş, orada öldü.” dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.