Cinsel istismara sessiz kalan şahsa da ceza verildi

0 21

Cezaevinde bir süre birlikte yatan ve birlikte tahliye olan 2 arkadaş 17 yaşındaki kız çocuğuyla birlikte gezmeye çıktılar. Bu gezi esnasında genç kızın erkek arkadaşı, kız arkadaşını cezaevinden birlikte çıktığı ve suç işleme potansiyeli olan arkadaşıyla birlikte gezdikleri araçta baş başa bırakarak araçtan ayrıldı.
İddialara göre arabada genç kızla baş başa kalan şahıs genç kıza tecavüz etti. Tecavüze uğrayan genç kızın şikayeti üzerine gözaltına alınan iki şahıstan genç kıza tecavüz eden kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirken genç kızın arkadaşı ise serbest bırakıldı.
Tecavüzden Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararı her iki taraf da temyiz edince devreye giren Yargıtay 14. Ceza Dairesi, sanığın kararını onadı.
Yargıtay 14. Ceza Dairesi genç kızın arkadaşı olan şahıs hakkında, sanık ile kız çocuğunu araçta yalnız bırakarak cinsel istismara zemin hazırladığı öne sürülen gencin de cezalandırılmasını istedi. Ağır Ceza Mahkemesi, araçta sanıkla kız arkadaşını yalnız bırakan gencin Türk Ceza Kanununun 39. maddesinde belirtilen ‘suça iştirak’ suçunu işlemediğine karar verdi.
Mahkeme, cinsel istismara zemin hazırladığı öne sürülen sabıkalı gence 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi. 14. Ceza Dairesi kararı onadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Yargıtay Ceza Genel Kurulu, emsâl bir karara imza attı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.