Organ nakli yaptırmak için Türkiye’yi tercih ettiler

Organ nakli yaptırmak için Türkiye'yi tercih ettiler

0 64

 

Çapraz böbrek nakliyle ilgili ameliyat, iki farklı ülkenin vatandaşlarını Türkiye içerisinde buluşturmuş oldu. Gürcistan asıllı Saba, üvey babası olan Musa Bey için böbreğini vermeyi talep etti ancak böbrekleri hiç bir şekilde uyuşmadı. Onlar ise bundan dolayı çapraz böbrek nakli gerçekleştirmeyi talep etti. Yasmina eşine rahatsız olduğu için böbreğini vermeyi talep etti ancak uyum yoktu. Onlarda çapraz bir şekilde böbrek nakli yapmayı talep ettiler ve Türkiye’ye giriş gerçekleştirdiler.

Sırbistan ile birlikte Gürcistan’dan gelmiş olan bu aileler, çapraz böbrek naklini gerçekleştirme amacıyla İstanbul ilinde buluştu. Sırbistan asıllı olan Emil ve eşi böbrek nakli yaptırma amacıyla ülkesi içerisinde bir yardım kampanyası başlatarak kampanyayla beraber gereken parayı toplamış oldu. Sırbistan asıllı Yasmina, Musa Bey’e böbreğini vermiş durumdayken, Gürcistan asıllı Saba ise böbreğini Emil’e bağışlamış oldu. Gürcistan asıllı olan genç, Türk olan üvey babasına böbreğini bağışlamış oldu.

Genel Cerrahi Uzmanı ve aynı zamanda Organ Nakli’nin Bölüm Başkanı olarak görev yapan Profesör Doktor Alp Gürkan ise yapmış olduğu açıklamada çapraz böbrek naklinin canlı bir durumda vericileri olup kan grubu ya da doku uyumsuzluğundan dolayı nakil olamamakta olan aileler açısından çok önemli bir alternatif olduğuna değinirken Türkiye içerisinde bu yöntemin ilk kendisi tarafından uygulandığını ve ülkemiz içerisinde en fazla uygulayanlar arasında bulunduğunu dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.